Wyłączniki samoczynne w maszynach piekarniczych

Wyłączniki samoczynne w maszynach piekarniczych

Wyłączniki samoczynne stosuje się do wyłączania silników dużej mocy i buduje się je w dwóch wersjach jako powietrzne, w których gaszenie łuku odbywa się w powietrzu, albo olejowe gdzie gaszenie luku odbywa się w oleju. Są jeszcze inne rozwiązania konstruk­cyjne, w których gaszenie łuku odbywa się np. za pomocą sprę­żonego powietrza.

W wyłącznikach samoczynnych stosuje się wyzwalacze elek­tromagnetyczne nadmiarowe i zanikowe. Wyłącznik z wyzwalaczem nadmiarowym zabezpiecza silnik, podobnie jak bezpieczniki, przed skutkami prądu zwarcia i przed przeciążeniami.

Zasadę działania wyzwalacza nadmiarowego najłatwiej rozpatrzyć na schemacie jednobiegunowego wyłącznika samoczynnego.

Tego typu wyzwalacz składa się z elektromagnesu, którego uzwojenie jest połączone w szereg z obwodem chronionym i zwory połączo­nej z zapadką wyłącznika. W momencie kiedy przez uzwojenie elektromagnesu popłynie nadmierny prąd, rdzeń elektromagnesu przy­ciągnie zworę, zwolni się zapadka i rękojeść wyłącz­nika pod działaniem sprę­żyny odchyli się w lewo, na skutek czego nastąpi otwarcie styków wyłącznika nóż wychodzi ze szczęki.

Całość urządzenia jest zmon­towana na płycie izolacyj­nej. Podobnie są budowane wyłączniki z wyzwalaczami nadmiarowymi dwu- i trzy-bieguhowe. Wyzwalacze nad-prądowe (nadmiarowe) mogą być nastawione na zupełnie dowolną wartość prądu objętą zakresem działania wyzwalacza dopasowaną do mocy silnika zainstalowanego w maszynie piekarniczej takiej jak w serwisie maszyny cukiernicze.

A działają one tak, że umocowana przegubowo zapadka zamyka poprzez styki obwód sterujący. Płynący w tym obwodzie prąd wytwarza w zwojach cewki pole magnetyczne, które wciąga rdzeń zamy­kający obwód główny za pomocą styków.


Ocena: 3/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 42 (ostatnio: 21.08.2020 00:49:22)
  • yahoo: 10 (ostatnio: 29.10.2017 10:02:11)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz