Punkt pracy, prosta obciążenia, charakterystyka robocza i klasa pracy

Punkt pracy, prosta obciążenia, charakterystyka robocza i klasa pracy

Działanie wzmacniaczy układów sterowania najłatwiej wyjaśnić w oparciu o określenia takie jak: punkt pracy, prosta obciążenia, charakterystyka robocza, klasa pracy.

Punkt pracy wzmacniacza w układzie sterowania jest to punkt na charakterystykach elementu wzmacniającego czyli zazwyczaj tranzystora wchodzącego w skład wzmacnia­cza. Współrzędnymi punktu pracy są wartości napięć i prądów w takim stanie pracy wzmacniacza, kiedy sygnał wejściowy nie zmienia się i ma wartość równą zeru.

Punkt pracy takiego wzmacniacza określony jest przez: charakterystyki elementu wzmacniającego napięcie zasilające obwód anodowy to było we wzmacniaczach lampowych lub obwód kolektorowy we współczesnym wzmacniaczu tranzystorowym, napięcie polaryzacji siatki we wzmacniaczu lampowym lub polaryzacji bazy we wzmacniaczu tranzystorowym jaki można spotkać w układzie sterowania platform dla niepełnosprawnych jak w serwisie dla niepełnosprawnych i oczywiście przez rezystancję obciążenia.

W przypadku kiedy wzmocnienie wzmacniacza bez sprzężenia zwrotnego jest duże to jest prawie równe jedności. Dzieje się tak dlatego, że wzrost napięcia w, powoduje zwiększenie prądu a zatem również wzrasta.

Jeżeli wzrostowi napięcia odpowiada wzrost napięcia to wzmocnie­nie jest dodatnie, natomiast jeżeli maleje, to wzmocnienie wzmacniacza jest ujemne bo przyrost jest ujemny. Przy wzmocnieniu ujemnym mówimy, że wzmacniacz odwraca fazę sygnału wyjściowego względem wejściowego.


Ocena: 5/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 103 (ostatnio: 21.09.2020 08:24:30)
  • yahoo: 15 (ostatnio: 07.01.2018 20:44:29)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz