Postępowanie restrukturyzacyjne

Postępowanie restrukturyzacyjne

Postępowanie restrukturyzacyjne charakteryzuje się swoimi prawami i dynamiką. Potrzeba jego przeprowadzenia zachodzi bowiem w momencie, kiedy dane przedsiębiorstwo znajduje się w stanie zadłużenia. Sytuacja taka nie może trwać wiecznie. Jeżeli chcemy uniknąć upadłości danej spółki, wówczas jednym z rozwiązań jest właśnie restrukturyzacja. W jej następstwie część majątku może zostać zużyta do zaspokojenia roszczeń wierzycieli.

Bardzo ciekawym wariantem, jaki daje postępowanie restrukturyzacyjne, jest konwersja wierzytelności na akcje. Jeżeli postępowanie dotyczy spółki notowanej już na giełdzie, wówczas ma ona możliwość (oczywiście, wymaga to prawomocnie zatwierdzonego układu z zainteresowanymi spółkami), aby oddać część swoich akcji, będących dotychczas w jej posiadaniu, dłużnikom zgłaszającym roszczenia i w ten sposób uwolnić się od ciążących wierzytelności.

Co daje takie rozwiązanie? Powoduje ono pewne dofinansowanie spółki. Jest ono tylko wirtualne, jednakże maleje kwota należności, jaką spółka ma do spłacenia. W zamian musi liczyć się z tym, że traci równocześnie dotychczasową niezależność, zwiększając udział akcjonariuszy w zarządzie. Jednakże jest to ciekawa furtka, z której można skorzystać w postępowaniu rekrutacyjnym.


Ocena: 5/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 6 (ostatnio: 29.12.2020 10:40:31)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz