Jak dbać o soczewki kontaktowe i oczy.

Jak dbać o soczewki kontaktowe i oczy.

Codzienna higiena ma podstawowe znaczenie w noszeniu soczewek kontaktowych, w ten sposób można zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów lub jakichkolwiek zakażeń wtórnych. Należy ściśle przestrzegać zaleceń udzielonych przez lekarza okulistę, szczególnie odnośnie przepisanych soczewek, okresie ich noszenia i pielęgnacji. Jeśli chcecie wprowadzić zmiany, zawsze powinniście się najpierw skonsultować z okulistą bądz optykiem. Gdy nosicie soczewki kontaktowe pamiętajcie aby w razie możliwości mieć zawsze przy sobie także okulary – nigdy nie wiadomo czy nie będą potrzebne.

Zakładając i wyjmując soczewki z oka koniecznie pamiętajcie, aby zawsze umyć ręce, najlepiej przy użyciu antybakteryjnego mydła oraz dokładnie je spłukać. Następnie ręce powinny być odpowiednio wysuszone, najlepiej przy użyciu czystego ręcznika lub niepylącego papierowego ręcznika.

Niezbędne jest korzystanie z płynu do czyszczenia, dezynfekcji i płukania soczewek kontaktowych. Należy używać tylko płynu, który został zalecony przez waszego okulistę lub optyka i dbać, aby stosować się do podanych wskazówek odnośnie sposobu czyszczenia. Poświęćcie trochę czasu, aby zapoznać się z informacjami z ulotki lub instrukcji.

Pamiętajcie, aby regularnie zmieniać pudełko na soczewki kontaktowe. Zmiana na nowe zalecana jest co najmniej raz w miesiąc . Dodatkowo opakowanie powinno być czyszczone co najmniej raz dziennie.

Upewnijcie się, że wymieniacie swoje soczewki, dokładnie wtedy kiedy powinniście. Dniowe soczewki kontaktowe należy wyrzucić po usunięciu ich z oczu i nigdy nie przechowywać w płynie i/lub ponownie wykorzystywać. Soczewki kontaktowe miesięczne należy wyrzucić po miesiącu od otwarcia opakowania (blister) , niezależnie od tego, ile dni były one używane.

Wskazane jest, aby nie pływać w soczewkach kontaktowych oraz by nie pozostawały one w kontakcie z wodą (np.: kran, prysznic, wanna, jacuzzi, sporty wodne, itp.). Po pierwsze soczewki kontaktowe mogą wchłonąć szkodliwe bakterie lub substancje chemiczne z wody, a po drugie mogą najzwyczajniej zostać wymyte z oczu. Jeśli ostatecznie zdecydujecie się na założenie soczewek do pływania, powinny być to soczewki kontaktowe jednodniowe. Zaleca się w takim przypadku pływać w okularach pływackich, które chronią soczewkę kontaktową. Zawsze po kąpieli soczewka powinna zostać wymieniona na nową – świeżą.

Należy unikać noszenia soczewek kontaktowych podczas lotu samolotem szczególniedalekodystansowego. Wszystko dlatego, że powietrze w samolocie może być bardzo suche, a to może z kolei sprawić, że soczewki kontaktowe szybciej wysychają i stają się nieprzyjemne w noszeniu. Podczas lotu najlepiej jest nosić okulary.

Należy regularnie uczęszczać na badania kontrolne soczewek kontaktowych(soczewki kontaktowe astygmatyzm) lub co jakiś czas konsultować się z lekarzem okulistą, nawet jeśli nie macie żadnych problemów z ożytkowaniem soczewek kontaktowych. Służy to sprawdzeniu stanu zdrowia oczu, a także upewnieniu się, że soczewki kontaktowe są wciąż dobrze dobrane i nie potrzebna jest zmiana na inne. Możecie nie być świadomi wszystkich problemów, ale Twój lekarz okulista będzie w stanie zidentyfikować potencjalne problemy i zaleci odpowiednie leczenie.

Jeśli czujecie szczypanie, dyskomfort, źle widzicie – powinniście natychmiast skontaktować się z lekarzem okulistą. Jeśli uważacie, że dolegliwości się nasilają (ból oka / zaczerwienienie / ograniczone widzenie ) i jeśli nie jesteście w stanie skontaktować się z lekarzem okulistą, należy udać się prosto do oddziału okulistyki lokalnego szpitala.


Ocena: 5/5 (2 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Video:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 46 (ostatnio: 28.07.2020 16:32:02)
  • yahoo: 13 (ostatnio: 10.12.2017 12:54:22)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz